NETLAKE Citizen Science

· Uncategorized
Author

Martina Fabšičová a Kateřina Šumberová z Oddělení vegetační ekologie a Markéta Fránková z Paleoekologické laboratoře se již druhým rokem věnují projektu NETLAKE Citizen Science, v rámci něhož spolupracují s veřejností na výzkumu stojatých vod.

Jedná se o celoevropský projekt, v němž Českou republiku v letošním roce reprezentují tři rybníky: Hamerský rybník v Praze 10 Záběhlicích (spolupráce se ZŠ Mendíků), Žebětínský rybník v Brně – Žebětíně (spolupráce s MŠ Žabka a ZŠ Otevřená) a Holásecká jezera v Brně – Tuřanech (projekt Staň se vědcem organizovaný spolkem Čisté Tuřany). Na stránkách projektu Staň se vědcem naleznete materiály (protokoly a badatelský deník), jež vědkyně ve spolupráci s dobrovolníky připravily a pro výzkum používaly. Protokoly jsou volně ke stažení pro všechny, kdo by si chtěli sestrojit Secchi disk k měření průhlednosti vody nebo stanovit barvu vody podle Forel-Uleovy stupnice.

O celém projektu si můžete přečíst článek v právě vydaném popularizačním časopise Botanika (ročník 5, 2017/1) nebo se podívat na videoreportáže, které byly o projektu natočeny a odvysílány iVysílání ČT (26. 6. 2017) a Televize NOE.