Terénní práce v Českém krasu
Koncem dubna jsme zkoumali druhové složení bylinného podrostu v NPR Koda v Českém krasu. Využili jsme k tomu 75 trvalých ploch založených v loňském roce. Na některých z nich proběhne během zimy 2014/2015 převod na hospodářský tvar středního lesa, jiné se budou vyvíjet v bezzásahovém režimu. Na 25 plochách byla instalována teplotní a vlhkostní čidla, protože právě změny v osvětlení a mikroklimatu patrně nejvíce ovlivní budoucí změny ve druhovém složení těchto lesů.
1. Charakteristický vzhled přerostlého středního lesa na lokalitě Za Lípou, kde v zimě 2014/2015 dojde k převodu na aktivní střední les.
2. V druhově bohatých lesích najdeme místy nápadně kvetoucí kyčelnici cibulkonosnou (Dentaria bulbifera).
3. Pracovní tým hledá všechny druhy cévnatých rostlin, které se na rozloze 225 m2 trvalé monitorovací plochy v daném okamžiku vyskytují.
4. Hrachor jarní (Lathyrus versus) je na Kodě téměř všudypřítomný a na jaře kvete fialově růžovými květy.
5. Zimolez obecný (Lonicera xylosteum) se vyznačuje delikátním ochlupením listových okrajů a poměrně bizarně tvarovanými květy vyrůstajícími po dvou.
6. Dosud nerozkvetlá nezelená orchidej hlístník hnízdák (Neottia nidus-avis).
7. Violka Rivinova (Viola riviniana) je jednou ze zhruba deseti druhů a vzájemných kříženců „fialek“, které v lesích Českého krasu najdeme.
8. Příprava mikroklimatického čidla k instalaci.
9. Detail mikroklimatického čidla – zelená část bude zapíchnuta do půdy.
10. Instalované čidlo omotané ostnatým drátem coby ochranou proti okusu prasaty.